Ryglice

Ryglice znajdujące się na terenie województwa małopolskiego to jedna z najważniejszych miejscowości oraz całych gmin ulokowanych na obszarze Pogórza. Kiedy powstał ten punkt na mapie Polski?
Udokumentowana historia
Dzieje Ryglic ewidentnie wiążą się z czternastym stuleciem, a w zasadzie jego ścisłym początkiem, kiedy to nadano szlachcie osadę. Uczynił to Władysław Łokietek, a dowodem na to jest http://producentzniczy.pl/ dokument pochodzący z początku czternastego wieku, ściśle z 1301 roku. Z opinii historyków wynika zaś, że ludność zamieszkiwała na tym obszarze prawdopodobnie dużo wcześniej, bo mniej więcej od dwunastego stulecia. Pierwsze zajęcia dawnych osadników to produkcja smoły. Z czasem zaczęto także rozszerzać swą działalność o wyręb lasów. Przełomowy w rozwoju miejscowości okres to zaś czas, Domki całoroczne na Kaszubach w którym zaczął się rozwijać handel. Niewiele później doszło do rozwoju rzemiosła, a wszystko to było możliwe w głównej mierze dzięki przebiegającym tamtymi okolicami szlakom handlowym prowadzącym na Węgry oraz Ruś.

Geneza nazewnictwa miejscowości
Ryglice nazwę swoją zaczerpnęły właśnie od handlu, który przez wiele lat bardzo intensywnie się na tym obszarze rozwijał i kwitł. W pewnym momencie Ryglice zaczęły zamykać drogę miejscową na noc, ryglować ją, a w dzień za przejazd pobierano opłaty. Dlatego też pojawiło się określenie Ryglice. W ten sposób zaplanowano zabezpieczenie miejscowości przed wjazdem do niej nieprzyjaciół. Obecnie Ryglice to miejsce pełne ciekawych propozycji dla turystów lubiących aktywne formy spędzania wolnego czasu. To idealne miejsce do turystyki konnej, pieszej, rowerowej.