Spichlerz podworski w Ryglicach

W Ryglicach, wbrew temu iż jest to często zupełnie nieznana miejscowość na terenie Pogórza i województwa małopolskiego, naprawdę jest czym się zająć. Z czego wynika to zainteresowanie przez turystów akurat tym obszarem? Zdecydowanie wpływ na to w dużym stopniu ma fakt, iż na terenie charakteryzowanego obszaru dostępne są atrakcje historyczne.
Spichlerz podworski
Jedną z najciekawszych budowli występujących https://www.domkibalos.pl/domki-letniskowe-w-karwii/ w Ryglicach okazuje się podworski spichlerz. Został on skonstruowany w 1756 roku i był to budynek powstały z inicjatywy Ankwiczów. Wchodził on w skład kompleksu gospodarczego pochodzącego z majątku ziemskiego Ryglic. Niedaleko znajdował się natomiast zespół pałacowo-parkowy pochodzący z 1656roku. Obiekt został wzniesiony z drewna, na planie prostokąta. Miał cztery wnętrza a na wierzchu pokryty został dwuspadowym dachem, który przykrywała dachówka. Po stronach północnej i południowej znajdowały się przybudówki, które pochodziły z połowy dwudziestego wieku. Warto wspomnieć także, iż kompleks ten umiejscowiony jest jakieś pięćset metrów w kierunku północnym od płyty Rynku.

Zespół na wzór prostokąta
Obiekt jest swoją formą zbliżony do prostokąta. Na samym jego środku z kolei znajduje się pałacyk, który ze strony wschodniej jest oddzielony owalnym podjazdem. Wewnątrz natomiast znajduje się przepiękna figura Matki Boskiej. W 1656 roku natomiast powstał tam pałac w stylu barokowym, który został poddany gruntownej przebudowie w pierwszych latach dziewiętnastego stulecia. Ostatecznie prace nad współczesną jego wersją zakończono w połowie dwudziestego wieku.

Zobacz stronę autora: rozdzielacz centralnego smarowania